Dożynki diecezjalne na Górze św. Anny
Dodane przez tom dnia Wrzesień 22 2019 17:28:57
W niedzielę, 22. września, nasz dekanat Gorzów Śląski był organizatorem diecezjalnych dożynek na Górze Św. Anny - z każdej parafii naszego dekanatu przybyła korona żniwna oraz kosz z dożynkowymi darami.

Poniżej (czytaj więcej) przedruk fragmentu tekstu o tym wydarzeniu z internetowej strony Gościa Niedzielnego. DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PANI REDAKTOR z Gościa Niedzielnego ANNIE KWAŚNICKIEJ OTRZYMALIŚMY KILKA ZDJĘĆ Z DIECEZJALNYCH DOŻYNEK - SĄ DO OBEJRZENIA w naszej GALERII. A inne zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na stronie: opole.gosc.pl
Treść rozszerzona
Setki rolników z rodzinami i aż 41 dożynkowych delegacji uczestniczyło w diecezjalnym dziękczynieniu za plony, które w niedzielę 22 września odbyły się na Górze św. Anny. Byli to przedstawiciele poszczególnych dekanatów, a także wszystkich 6 parafii dekanatu Gorzów Śląski, który były organizatorem tegorocznych dożynek.
W procesji członkowie delegacji w barwnych strojach, często nawiązujących do strojów ludowych, wnieśli do groty lurdzkiej korony żniwne, bochny chlebów, a także płody ziemi.
W prezbiterium na podwyższeniu ustawiona została korona przygotowana przez mieszkańców Wichrowa w parafii Narodzenia NMP w Bodzanowicach. Ma kształt kielicha eucharystycznego i - jak podkreśla jej pomysłodawczyni Barbara Obłąk - w całości upleciona jest z tegorocznych zbóż.
Starostami dożynkowymi zostali Sylwia i Krzysztof Respondkowie z miejscowości Jamy w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kozłowicach. - Jesteśmy w miejscu tak ważnym dla naszego regionu. To tutaj zanosimy wszystkie nasze troski. Kiedy nam źle, to wołamy do św. Anny, by wstawiała się za nami. I dzisiaj chcemy poprosić naszego księdza biskupa, aby odprawiając dzisiejszą Eucharystię, pomógł nam wyrazić wdzięczność za miniony rok, za zebrane plony. Eucharystia to nasze zwykłe, proste: "dziękujemy". My, rolnicy, jesteśmy szczególnie bogobojni, bo nasza praca tak bardzo zależy od łaski Bożej, tej łaski potrzebujemy i za tą łaskę dziękujemy - starościna zwróciła się do bp. Andrzeja Czai, który przewodniczył Mszy św.